Додати оголошення

Центр підтримки користувачів

Правила безпечних покупок
Як використовувати послугу OLX Доставка?

Поради безпеки, щоб не стати жертвою шахраїв при оренді житла

Поради безпеки, щоб не стати жертвою шахраїв при оренді житла

По-перше, ніколи не перераховуйте гроші на банківські картки та на мобільні номери до огляду житла та знайомства із його орендодавцем чи до підписання договору оренди.

По-друге, одразу зверніть увагу на три параметри, за якими можна виявити шахрая: дуже приваблива ціна, ідеально зроблені фото та нещодавно створений профіль.

Отже, основні ознаки шахраїв:

1. Занизька ціна для цього об'єкта

Якщо ціна квартири або будинку значно менша, ніж ціни інших аналогічних пропозицій у цьому районі, ймовірно, оголошення розміщене шахраєм або інформаційним агентством і цього об'єкта не існує.

1______________.jpg

2. Занадто привабливі фото:

 • На фото квартира, будинок з новим ремонтом та (або) фото дуже привабливі

Перевірте оригінальність фото за допомогою пошуку в Google або в інших пошукових системах — треба натиснути правою кнопкою миші та обрати “Знайти картинку (Google)”.
Наприклад, якщо квартира знаходиться у Києві, а її фото можна знайти на інших ресурсах в інших містах — це ознака шахрайства.

2______________________.jpg

3______________________.jpg

4______________________.jpg

 • Розмір фото в оголошеннях різний (одне фото в оголошенні більше, а друге — менше)

Якщо фото в оголошенні відрізняються за розмірами, можливо, автор скопіював їх з різних ресурсів.

5_____________________.jpg

3. Просять завдаток перед переглядом

Часто шахраї просять внести завдаток за бронювання житла шляхом перерахування грошей на їхню особисту картку чи поповнення мобільного.

Найрозповсюдженіші приклади:

 • Під час першого дзвінка щодо квартири вам скажуть, що вона доступна і можна їхати дивитись чи заселятись. Але через деякий час телефонують і повідомляють, що охочих десятки й для того, щоб “притримати” квартиру, ви маєте перерахувати гроші.
 • Ви домовляєтесь по зустріч, приїжджаєте, але вам телефонує орендодавець і повідомляє, що дорогою у нього виникли непередбачені обставини (наприклад, пробилось колесо в автомобілі) й просить перерахувати гроші.
 • Інформаційні агентства. Найрозповсюдженіший приклад роботи такого агентства:
  Агентство запрошує покупця/орендаря до свого офісу та наполягає на підписанні контракту. Після підписання з покупця/орендаря береться певна сума грошей, надається список об’єктів нерухомості, які частіше за все вже не актуальні або взагалі не існують. На цьому робота “агентства” закінчується. Законодавством України діяльність інформаційних агентств не заборонена та не вважається шахрайством. Згідно з підписаним договором, агентство зобов’язується надати вам тільки інформаційні послуги щодо об’єктів нерухомості (разово або декілька разів). Тому рекомендуємо уважно читати договори.

Рекомендації

При перегляді оголошення не буде зайвим звернути увагу на дату його створення та на дату реєстрації облікового запису. Шахраї постійно створюють нові оголошення із новими телефонами. Це тому, що їхні оголошення блокуються та додаються в “чорний список”. Шахраї не налаштовані на довгострокову роботу з ресурсом, у них є ціль — отримати гроші й зникнути. При цьому новий обліковий запис та нове оголошення ще не свідчить про шахрайство. Потрібно звертати особливу увагу на інші вище перераховані ознаки.

Ми взагалі не радимо перераховувати кошти до зустрічі із власником житла, але бувають випадки, коли по-іншому неможливо забронювати житло подобово, тому є декілька способів зменшення ризику натрапити на шахрая:

1. Дізнавайтесь якомога більше деталей про об'єкт:

 • точну адресу об’єкта, вулицю та номер будинка;
 • поцікавтесь інфраструктурою, що там поблизу є, які магазини, кафе та інше (шахраї зазвичай вагаються з відповіддю, коли запитуєте подробиці);
 • перевірте отриману інформацію на Google карті, чи дійсно там є цей будинок та об'єкти поблизу, подивіться вигляд місцевості на панорамі;
 • обов'язково попросіть надіслати свіжі, “сьогоднішні” додаткові фотографії житла, наприклад через Viber чи Telegram, бо це свідчить, що власник дійсно має доступ до житла;
 • зовсім не зайвим буде попросити документи, що засвідчують особу власника - фото паспорта та водійських прав (шахрая зазвичай таке прохання змусить нервувати, скоріше за все, він відмовить, що стане застереженням для вас).

2. Просіть надіслати документи на житло

Для додаткової безпеки, особливо при бронюванні квартири подобово, попросіть надіслати документи на житло:

 • свідоцтво про право власності (інший документ, що дозволяє здавати квартиру в оренду — свідоцтво про право на спадщину і т.п.);
 • технічний паспорт БТІ;
 • квитанції про оплату комунальних послуг (для довгострокової оренди).

3. Перевіряйте отримані дані про власника та житло

 • дані про власника можна перевірити через безкоштовні онлайн-сервіси, наприклад http://rrpdoc.informjust.ua/;
 • паспорт може бути з закінченим терміном дії або викраденим, це перевірити можна за допомогою сервісу https://nd.dmsu.gov.ua/

Сподіваємося, що знання й дотримання цих пунктів допоможе зменшити ймовірність бути обманутими в пошуку житла на ринку оренди. Будьте уважні та пильні.

Бажаємо безпечних угод!